Czy będzie air race? Wyścigowy Łukasz Czepiela

22-06-2016 r.
, red. Katarzyna Hadała
fot.arch. Lukasz Czepiela

Łukasz Czepiela - pilot akrobacyjny i liniowy. Jedyny Polak startujący w ekstremalnych zawodach lotniczych Red Bull Air Race. Rzeszowianin, który mimo międzynarodowej kariery wielokrotnie podkreśla: „w Rzeszowie urosły mi skrzydła.”

Bakcyla lotniczej pasji złapał w Jasionce: „Gdy pierwszy raz tata zabrał kilkuletniego Łukasza na pokazy akrobacji lotniczych w podrzeszowskiej Jasionce, chłopak bardzo szybko połknął lotniczego bakcyla. Potem były cyklicznie wyjazdy na lotnisko, modelarnia i szybowce. W szkole na niego mówili Ikar. Obecnie jest jednym z tych, o których mówi się, że urodzili się dla latania - ponad wszystko kocha samoloty.” (patrz: radiorzeszow.pl)  W 2014 roku, jako najmłodszy zawodnik i jedyny Polak wystartował  w ekstremalnych zawodach lotniczych Red Bull Air Race.

Historia jego lotniczej kariery jest burzliwa: aby móc latać musiał wyjechać z Polski. Po latach wrócił do kraju jako kandydat do grona najlepszych z podniebnej eskadry. Zagranicą był m.in opiekunką do dzieci, a także szefem zespołu w brytyjskiej grupie akrobacyjnej Honda Dream Team, pracował jako polski korespondent dla miesięcznika Pilot Club Magazine.Obecnie kpt. Czepiela, z zawodu, lata pasażerskim Airbusem, z pasji – samolotem EXTRA 330 SC.

Jego pokaz w locie zobaczymy 25.06 ok. godz.16.00 „Będę latał najlepszym samolotem akrobacyjnym na świecie – Extra 330sc z grupy akrobacyjnej Firebirds. Mam zamiar dać bardzo fajny freestyle’owy pokaz, podczas którego zaprezentuje pełny zakres możliwości samolotu, czyli od lotu na wstecznym przy prędkości nawet 50 km/h, poprzez lot z prędkością bliską 400 km/h nisko nad ziemią po wszystkie figury, jakie ten samolot jest w stanie wykonać” – czytamy na redbull.com

Na stoisku Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive będzie można również porozmawiać z pilotem, zrobić zdjęcie itp.

Powrót do listy aktualności